Jak chronić powierzchnię magnesów z neodymu?.

Neodym jest jednym z podstawowych składników najpotężniejszych magnesów, jakie dzisiaj się wytwarza. Właściwości neodymu są naprawdę niezwykłe, lecz z powodu dużej reakcyjności metal ten szybko ulega utlenieniu, a co za tym idzie może ulec zniszczeniu.
Dlatego też powierzchnia zewnętrzna każdego magnesu pokryta być powinna powłoką ochronną, zabezpieczającą przed zawartym w powietrzu tlenem. Wykorzystywane obecnie powłoki są cieniutkie, ich grubość to raptem kilkanaście mikrometrów.
Przez to ich zabezpieczająca rola jest całkowicie spełniona, a poza tym tak niewielka warstwa nie wpływa na parametry przyciągania.
Na dzień dzisiejszy do produkcji powłok ochronnych wykorzystuje się przede wszystkim połączenie warstw niklu oraz miedzi, materiał ten jest równocześnie stosunkowo tani i cechuje się wysoką trwałością Bardzo dobre parametry również mają powłoki oparte o cynk - te z kolei są trwałe, wytrzymałe i odporne na ścieranie. Z takich też powodów neodymowe magnesy z takimi powłokami często się stosuje jako dziecięce zabawki i w różnych zastosowaniach technicznych.
Miedziana, epoksydowa, złota - materiały te także stosuje się w charakterze powłok, ale mogą się nie sprawdzić w powyższych zastosowaniach. Przede wszystkim spełniają one rolę zdobniczą, ponieważ są delikatne i są łatwe do uszkodzenia.
Ochronne powłoki na powierzchnię magnesów nakłada się paroma różnymi sposobami, co będzie wpływało na ich końcowe parametry. Jeśli powłoka ochronna zostanie prawidłowo wykonana, to na długie lata będzie zabezpieczać materiał magnetyczny. Ale wszelkie zaniedbania mogą stać się powodem powstawania rozmaitych uszkodzeń.