Neodymowe magnesy - sposoby na zabezpieczenie ich zewnętrznej powierzchni przed różnymi czynnikami.

Jednym z podstawowych składników mocnych neodymowych magnesów jest oczywiście neodym. Metal ten, mimo niezwykłych właściwości i parametrów, stosunkowo szybko reaguje z tlenem, co może spowodować powstanie uszkodzeń magnesu.
Z takich też powodów powierzchnia zewnętrzna takiego magnesu musi zostać pokryta powłoką ochronną, chroniącą przed tlenem znajdującym się w powietrzu. Grubość powłok, które się obecnie stosuje jest bardzo nieduża, z reguły posiadają one między pięć a dwadzieścia mikrometrów.
Dzięki temu nie mają wpływu na przyciąganie, a przy tym doskonale spełniają zadania, które są przed nimi postawione.
Na dzień dzisiejszy najlepszym pod względem ekonomicznym i bardzo często stosowanym rodzajem materiału na ochronne powłoki jest połączenie warstwa miedzi i niklu, które się też charakteryzuje wysokim poziomem trwałości. Powłoki cynkowe też się cechują odpowiednimi parametrami, a równocześnie są bardzo odporne na rozmaite mechaniczne uszkodzenia. Dlatego też magnesy z powłokami tego typu często się wykorzystuje jako zabawki i do różnych zastosowań technicznych.
Epoksydowa, miedziana, złota - materiały te także są wykorzystywane na powłoki, lecz nie sprawdzą się raczej w zastosowaniach powyżej. Ze względu na to, że łatwo ulegają uszkodzeniu, to rola ich sprowadza się przede wszystkim do dekoracji.
Na dzień dzisiejszy stosuje się kilka różnych metod, służących do nakładania na powierzchnię magnesów powłok zabezpieczających. Magnes z prawidłowo wykonaną powłoką może być bezpiecznie użytkowany przez długi okres czasu, ale nieprawidłowe jej nałożenie będzie powodowało powstawanie złuszczeń czy odprysków.