loading...

Metody ochrony powierzchni magnesów z neodymu?

Najważniejszym składnikiem neodymowych magnesów oczywiście jest neodym. Ten niezwykły metal ma niesamowite właściwości, ale jeśli się go nie zabezpieczy, to szybkim czasie będzie się utleniał.

W związku z tym, że tlenu jest wszędzie pod dostatkiem, to w celu zabezpieczenia materiał magnesu przed jego działaniem wykorzystuje się rozmaite ochronne powłoki. Używane obecnie powłoki są naprawdę cienkie, ich całkowita grubość to zaledwie kilkanaście mikrometrów.

Mogą one dzięki temu spełniać swoją ochronną rolę, a równocześnie mają żadnego wpływu na parametry przyciągania.

Obecnie najlepszym pod względem ekonomicznym i bardzo często stosowanym rodzajem materiału na powłoki ochronne jest połączenie niklu oraz miedzi, charakteryzujące się też dużą trwałością. Wytrzymałe i cechujące się dużą odpornością na uszkodzenia są powłoki wykonane z cynku, jakie również często się wykorzystuje podczas produkcji magnesów. Można je przez to używać w różnych przemysłowych zastosowaniach, oraz w formie zabawek.

Inne z często wykorzystywanych powłok, czyli złota, epoksydowa i miedziana niestety nie sprawdzą się w takim zastosowaniu Przede wszystkim spełniają one rolę dekoracyjną, ponieważ są delikatne i łatwo je można uszkodzić.

Naniesienie powłoki na magnetyczny materiał nie jest bardzo skomplikowane, wykorzystuje się do tego różne techniki. Neodymowy magnes dysponujący dobrze zrobioną powłoką można bezpiecznie użytkować przez długie lata, lecz niewłaściwe jej nałożenie może spowodować powstanie odprysków czy złuszczeń.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona https://xmag.pl nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube