loading...

Magnes trwały - cóż to jest?

Skonstruowane na w latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym niedrogim typem magnesu trwałego. Ich siła, drobny rozmiar oraz niewysoki koszt zapewniły wielki progres technik audio, w budowie silników elektrycznych plus wielu pozostałych obszarach.

Magnesy neodymowe wykonane są ze konglomeratu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo oraz bor. Są w grupie magnesów metalowych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Porządek elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im produkować silne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, ale magnetyczne pola są tak niezwykle skuteczne, że daje się tworzyć wyjątkowo małe magnesy, a mniejsze magnesy są w finalnym rachunku tańsze.

Identycznie jak w przypadku innych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są kruche, zatem wzbogaca się je o specyficzną osłonę ochronną z trwalszego metalu, takiego jak nikiel, czy mocno plastycznego surowca, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe istnieją w różnych klasach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to zatem do zdolności magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie zmuszają do posiadania specjalnego, wolnego od metalu lokum. Maszyny te mają magnesy, które pracują z energią blisko 3 Tesli.

Wszelkie materiały ferromagnetyczne zatracają przydany magnetyzm w efekcie ocieplania; temperaturę, w której niszczą swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe gubią własną siłę w obszarze temperatur od 80 oC do 230 oC a uzależnione jest to od gatunku magnesu. Choć graniczna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest wszak niższa niż przy podobnych parametrach wielu innych produktów magnetycznych.

Neodymowe magnesy zapewniły powstanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Żeby miniaturowa wkładka słuchawkowa wykorzystywała właściwą siłę, aby dźwięk rozbrzmiewał idealnie, magnesy w przetwornikach audio potrzebują silnego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki istniały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały jednak do odsłuchu o wysokiej jakości. Mały gabaryt oraz odpowiednia dokładność oddawanego dźwięku wkładek dousznych zdecydowanie się dołożyły do ekspansji odtwarzacza MP3.

Mnóstwo zastosowań neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są używane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w napędach elektrycznych, które wyręczają silniki spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi oraz samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze modele magnesów neodymowych tworzą określone niebezpieczeństwa, o których warto wiedzieć. Dwa magnesy potrafią przysunąć się nawzajem z odpowiednią mocą, by się rozkruszyć czy nawet połamać palce, gdy dłoń będzie akurat na trasie ich przyciągania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy mogą zmiażdżyć przewód pokarmowy, sprawiając dyskomfort , a przede wszystkim poważne skaleczenia. Silne pola magnetyczne potrafią zakłócać działanie rozruszników serca. Są również odpowiednio mocne, żeby anulować informacje z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej lub z dysku. Okazalsze magnesy neodymowe nie powinny być wysyłane transportem lotniczym gdyż mogą zakłócać działanie nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasz firmowy serwis https://xmag.pl nie obsługuje Microsoft IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube