loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Uznane od lat, ale dopiero dziś naprawdę doceniane w grze o własną Planetę.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruch magnesów do przekształcania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną stając się tym samym idealnym panaceum dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną budowę, jak także na naturalny profil wytwarzanej energii. Połączona energia pola magnetycznego plus pęd magnesu w cewce z drutu miedzianego pobudza przepływ elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Należy pamiętać, iż generator elektryczny użytkujący efekt indukcji magnetycznej nie "produkuje" nieustannie znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, a jedynie go "porusza". Da się to to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, ale nie "produkuje" wody w rurach.

Prostota budowy powoduje, iż potrafisz samodzielnie zrobić generator magnetyczny ewentualnie dynamo magnetyczne z materiałów, które dostaniesz w hipermarkecie lub posiadasz w swoim domowym warsztaciku. Stworzenie takiego generatora to dobry eksperyment, który jest sposobem na pokazanie zdolności generatorów magnetycznych. Niezbędne produkty to tuleja z surowca, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Niezbędny jest magnes, średnicą pasujący do średnicy stworzonej rurki (nie musi być kulką czy owalem byleby nie był zbyt mały). Niewielka ilość osłoniętego przewodu miedzianego (ilość zależy od średnicy rurki). Tekturka, taśma izolacyjna plus mała żarówka LED.

Z tekturki trzeba wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak aby dało się je przyczepić na rurce. Pierścienie trzeba przymocować około 25 mm od siebie zachowując dodatkowo orientacyjnie 10 mm na obu skrajach tulei. Wszystko osłonić taśma izolacyjną pomiędzy kawałkami tektury i na zewnętrznych stronach rurki. Następnie izolowany drut miedziany owinąć dookoła rurki między otokami z tektury, od 1000 do 2000 owinięć, pozostawiając kilka centymetrów końcówek przewodu na początku i na końcu, wiszących luźno, aby można było następnie podłączyć do nich żarówkę LED. Mocując żarówkę odnóżki drutów wystarczy po prostu owinąć dookoła siebie i dodatkowo zaizolować taśmą izolacyjną w taki sposób żeby żarówka składała się na nierozerwalną całość z uprzednio skończonym pojemnikiem na którym nakręciliśmy przewód. Wewnątrz rurki lokujemy magnes. Następnie zatykamy końcówki pojemnika i generator prądu jest skończony. Teraz wystarczy całość wprawić w ruch, w taki sposób by magnes w środku rurki przemieszczał się z jednego krańca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Jasne, że w naszym eksperymencie generator uruchamiamy energią własnych mięśni. Identycznie się zdarza kiedy włączymy dynamo w rowerze. Własne mięśnie poruszają rower, natomiast koło roweru porusza dynamem, dynamo w efekcie wytwarza niezbędny prąd konieczny do uruchomienia źródła światła. Na owej podstawie funkcjonują też latarki z dynamem, które zazwyczaj poruszamy przy użyciu korbki ładując w taki sposób akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich prosto można wymienić na siłę wody, wiatru czy fal morskich.

Oczywiście technologie produkujące , wykorzystując tą drogę, duże ilości energii elektrycznej są zdecydowanie bardziej wyszukane, lecz co do podstawy działają identycznie niczym nasz mały generator magnetyczny wyprodukowany w gospodarskich warunkach.

Namawiamy wypróbować aby naocznie zweryfikować i w ten sposób pokazać innym jak nietrudno jest walczyć o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasz firmowy serwis https://xmag.pl nie obsługuje Microsoft IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube