loading...

W jaki sposób zabezpieczać powierzchnię neodymowych magnesów?.

Najpotężniejsze magnesy, dysponujące niezwykłą mocą, produkuje się z neodymowego stopu. Ten rzadki metal potrafi naprawdę dużo, lecz jeśli odpowiednio się go nie zabezpieczy, to w krótkim czasie zacznie się utleniać.

Żeby to wyeliminować powierzchnia zewnętrzna takiego magnesu musi zostać pokryta odpowiednią powłoką, która ma ochronić przed zawartym w powietrzu tlenem. Stosowane obecnie powłoki są cieniutkie, grubość takich powłok to jedynie dziesięć do piętnastu mikrometrów.

Spełniają one dzięki temu swoje ochronne zadanie, a dodatkowo mają żadnego wpływu na siłę przyciągania.

Niezwykle popularnym materiałem który się wykorzystuje do powłok ochronnych jest nikiel oraz miedź, takie rozwiązanie także jest niezwykle korzystne pod kątem ekonomii. Trwałe i cechujące się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne są powłoki cynkowe, jakie również są chętnie używane do zabezpieczenia magnesów. Można je przez to używać w zastosowaniach technicznych, oraz w charakterze zabawek.

Nie nadają się do takich rzeczy kolejne często wykorzystywane powłoki, to znaczy epoksydowa, miedziana czy złota Spełniają one przede wszystkim rolę dekoracyjną, gdyż są dość delikatne i są łatwe do uszkodzenia.

Powłoki zabezpieczające są nakładane na powierzchnię magnesów paroma różnymi sposobami, co może wpływać na ich końcowe parametry. Dobrze wykonana powłoka może zabezpieczyć powierzchnię magnesu na długi okres czasu, lecz ewentualne błędy przy nakładaniu spowodować mogą łuszczenia czy odpryśnięcia.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasz firmowy serwis https://xmag.pl nie obsługuje Microsoft IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube