loading...

Zastosowania magnesów w naszym codziennym życiu.

W czasie dnia wiele razy kontaktujesz się z magnesami przeważnie nie zdając sobie z tego sprawy. Odgrywają one znaczącą rolę w różnorodnej rodzinie urządzeń, od prostych maskotek, słuchawek i głośników lub kart kredytowych po profesjonalne urządzenia choćby sprzęt do rezonansu magnetycznego. Rozmiar magnesów oscyluje od ledwie zauważalnych drobinek po przemysłowe giganty wielkości szafy. Rzeczone ogromne są zdecydowanie zauważalne, te niewielkie przeważnie schowane są w środku przeróżnych urządzeń gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych czy handlowych, czyniąc swoją funkcję w ciszy i pozostając przy tym zupełnie niedostrzegalnymi.

Elektronika i komputery.

W komputerach używa się magnesów do gromadzenia danych na przykład na dyskach twardych. Magnesy zmieniają położenie materiału magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które odtąd reprezentują binarne dane. Później komputer rozpoznaje kierunek z każdego segmentu materiału magnetycznego i zamienia je na dane czytelne dla przeciętnego użytkownika. W niewielkich głośnikach , które spotykasz w laptopach, telewizorach oraz radiach tak samo używa się magnesów. Zamontowana w głośniku cewka z drutu i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Magnesy są wokół nas.

Magnesy dają nam wielki arsenał wdrożeń w wielu branżach przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, zarazem silniki elektryczne stosują magnesy do przemiany elektrycznej energii z powrotem w energię mechaniczną. Podczas recyklingu elektromagnesy w żurawiach łapią oraz transportują ciężkie kawałki metalu, niekiedy ważące tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do oddzielania potrzebnych rud metali od pokruszonej skały. W spożywczym przetwórstwie owe magnetyczne separatory likwidują małe fragmenty metalu ze zbóż i innych sypkich lub płynnych towarów spożywczych. Hodowcy bydła wykorzystują magnesy do wybierania fragmentów metalu, które krowy zdołają spożyć na pastwisku. Krowa połyka magnes wraz z pożywieniem. To na pewno nie jest dowcip. Magnes przemieszczając się przez system trawienny zwierzęcia łapie okruszyny metalu.

Medycyna i zdrowie.

Magnesy znajdują się w pewnych codziennie używanych urządzeniach leczniczych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Stosują one mocne pole magnetyczne do wywoływania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do powstania doskonałego, szczegółowego rysunku kości, narządów oraz pozostałych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest bardzo intensywny - tysiące razy silniejszy niż popularne magnesy kuchenne. Szczególnym zastosowaniem leczniczym magnesów jest uleczanie nowotworów. Doktor wstrzykuje wrażliwy magnetycznie płyn w obręb nowotworu , a potem używa mocnego magnesu do wytwarzania energii cieplnej w okolicy zarażonej. Wysoka temperatura niszczy komórki nowotworowe bez krzywdy dla zdrowych organów.

W domu.

Choć możliwe, że jest to dla Was nie oczywiste, ale w waszym mieszkaniu spotkać możecie sporo magnesów. Magnesy na lodówce przytrzymują notatki, otwieracze do butelek i dziwne drobne pamiątki wieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny stosuje igłę magnetyczną, aby określić kierunek na północ. Ciemny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej gromadzi dane w identyczny, technologicznie rzecz ujmując, sposób, jak dysk twardy komputera. Odkurzacze, blendery również pralki mają silniki elektryczne, które pracują dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy działają w telefonach, dzwonkach do drzwi i w dziecięcych zabawkach. Świat wokół nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasz firmowy serwis https://xmag.pl nie obsługuje Microsoft IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube