loading...

Zastosowania magnesów w naszym zwyczajnym życiu.

W ciągu dnia wiele razy kontaktujesz się z magnesami często nie mając tego świadomości. Odgrywają one znaczącą funkcję w dużej gamie urządzeń, od zwykłych zabawek, laptopów lub kart kredytowych po profesjonalne urządzenia na przykład aparat do rezonansu magnetycznego. Rozmiar magnesów oscyluje od ledwie widocznych drobinek po industrialne bestie wielkości szafy. Rzeczone wielkie są wyraźnie dostrzegalne, te małe często schowane są w obudowach przeróżnych akcesoriów gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych lub handlowych, wykonując oczywistą misję w ciszy i stając się przy tym całkowicie niedostrzegalnymi.

Komputery i elektronika.

W komputerach używa się magnesów do przechowywania informacji na przykład na nośnikach pamięci. Magnesy transformują położenie tworzywa magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które potem reprezentują binarne dane. Następnie komputer rozpoznaje bieg ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i przetwarza je na dane rozpoznawalne dla zwykłego użytkownika. W małych głośnikach , które spotykasz w komputerach, telewizorach , a także radiach tak samo korzysta się z magnesów. Wewnątrz głośnika cewka z drutu i magnes przekształcają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy demonstrują wielki arsenał wykorzystań w wielu dziedzinach przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne wykorzystują magnesy do przemiany elektrycznej energii z powrotem w energię mechaniczną. W czasie recyklingu elektromagnesy w podnośnikach chwytają oraz przesuwają wielkie kawałki metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie korzystają z magnetycznych separatorów do izolowania wartościowych rud metali od pokruszonej skały. W przetwórstwie spożywczym takie magnetyczne separatory usuwają drobne kawałki metalu z nasion oraz pozostałych ziarnistych ewentualnie płynnych artykułów spożywczych. Hodowcy bydła wykorzystują magnesy do wyłapywania kawałeczków metalu, które krowy mogą skonsumować w czasie wypasu. Krowa przełyka magnes razem z pożywieniem. To wcale nie jest kawał. Magnes przesuwając się przez układ trawienny zwierzęcia wychwytuje cząsteczki metalu.

Magnesy w służbie zdrowia.

Magnesy trafiają się w pewnych powszechnie eksploatowanych urządzeniach medycznych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Stosują one znaczne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do sporządzenia wyraźnego, szczegółowego widoku kości, narządów i innych tkanek. Magnes w takich urządzeniach jest bardzo intensywny - tysiące razy potężniejszy niż typowe magnesy hobbistyczne. Swoistym wykorzystaniem leczniczym magnesów jest leczenie nowotworów. Specjalista wstrzykuje wrażliwy magnetycznie płyn w rejon nowotworu następnie używa silnego magnesu do generowania energii termicznej w strefie zainfekowanej. Ciepło zabija komórki nowotworowe bez strat dla zdrowych narządów.

W domu.

Chociaż najprawdopodobniej jest to dla Was nie widoczne, ale w większość domów odnajdziecie wiele magnesów. Magnesy na lodówce trzymają papiery, otwieracze do butelek i dziwne niewielkie obiekty przyczepiane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas podręczny wykorzystuje igłę magnetyczną, aby wskazać drogę na północ. Ciemny pasek magnetyczny z odwrotnej strony karty kredytowej zapisuje personalia w taki sam sposób, jak w komputerze dysk twardy. Elektroluksy, blendery również pralki wykorzystują silniki elektryczne, które funkcjonują dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy działają w telefonach, dzwonkach do drzwi , a także w modelach samochodów. Świat naokoło nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, ale nasz serwis https://xmag.pl już nie wspiera IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube