loading...

Wykorzystania magnesów w naszym codziennym życiu.

W przeciągu dnia sporo razy spotykasz się z magnesami przeważnie nie mając tego świadomości. Odgrywają one ważną funkcję w dużej gamie narzędzi, od prostych maskotek, laptopów lub kart kredytowych po specjalistyczne narzędzia na przykład aparat do rezonansu magnetycznego. Format magnesów waha się od ledwo zauważalnych kropek po industrialne giganty wielkości szafy. Owe duże są zdecydowanie dostrzegalne, te niewielkie często ukryte są w środku rozlicznych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych bądź handlowych, realizując indywidualną misję w ciszy i stając się przy tym całkowicie niewidzialnymi.

Elektronika i magnesy.

W komputerach korzysta się z magnesów do przechowywania danych na przykład na dyskach twardych. Magnesy zmieniają kierunek materiału magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które potem reprezentują binarne dane. Później komputer rozpoznaje kierunek ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i dekoduje je na dane rozpoznawalne dla zwykłego użytkownika. W niewielkich głośnikach znajdujących się w komputerach, telewizorach oraz radiach również stosuje się magnesy. Wewnątrz głośnika druciana cewka i magnes zmieniają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy dają nam wielki wachlarz zastosowań w wielu branżach przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne wyzyskują magnesy do zmiany energii elektrycznej odwrotnie w energię mechaniczną. W czasie odzysku elektromagnesy w żurawiach podnoszą , a także transportują duże kawałki metalu, a niektóre ważące tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do izolowania wartościowych rud metali od rozbitej skały. W przetwórstwie spożywczym omawiane magnetyczne separatory likwidują niewielkie kawałki metalu ze zbóż oraz innych drobnoziarnistych lub płynnych artykułów spożywczych. Farmerzy hodujący bydło wykorzystują magnesy do wychwytywania fragmentów metalu, które na przykład krowy mogą skonsumować w karmie. Krowa połyka magnes razem z karmą. To bynajmniej nie jest żart. Magnes poruszając się przez system trawienny zwierzęcia łapie okruszyny metalu.

Medycyna i zdrowie.

Magnesy trafiają się w poszczególnych codziennie stosowanych urządzeniach medycznych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Wyzyskują one silne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do stworzenia wyraźnego, szczegółowego rysunku kości, narządów oraz innych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest niezwykle skuteczny - tysiące razy potężniejszy niż popularne magnesy kuchenne. Swoistym zastosowaniem leczniczym magnesów jest usuwanie nowotworów. Lekarz aplikuje wrażliwy magnetycznie płyn w rejon nowotworu , a potem korzysta z silnego magnesu do generowania energii cieplnej w przestrzeni zainfekowanej. Energia cieplna likwiduje komórki nowotworowe bez krzywdy dla zdrowych organów.

Magnes w gospodarstwie domowym.

Chociaż może być to dla Was nie oczywiste, ale w zwykłym domu znajduje się sporo magnesów. Magnesy na lodówce trzymają notatki, otwieracze do butelek i dziwne drobne pamiątki przyczepiane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny stosuje igłę magnetyczną, by wskazać kierunek na północ. Czarny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej zapisuje personalia w identyczny sposób, jak dysk twardy komputera. Elektroluksy, blendery i pralki posiadają napędy elektryczne, które pracują dzięki użyciu magnesu. Magnesy są w telefonach, dzwonkach do wrót również w modelach samochodów. Nasz byt wokół nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasz serwis https://xmag.pl już nie wspiera IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube