loading...

Zastosowania magnesów w naszym codziennym życiu.

W czasie dnia mnóstwo razy spotykasz się z magnesami niejednokrotnie nie domyślając się nawet ich istnienia. Mają one ważną funkcję w dużej gamie urządzeń, od zwykłych zabawek, słuchawek i głośników lub kart kredytowych po profesjonalne urządzenia na przykład aparat do rezonansu magnetycznego. Rozmiar magnesów waha się od ledwie dostrzegalnych plamek po fabryczne giganty o wadze kilku ton. Rzeczone wielkie są zdecydowanie dostrzegalne, te małe często schowane są wewnątrz rozlicznych urządzeń gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych lub handlowych, czyniąc oczywistą misję w ciszy i stając się przy tym całkowicie niedostrzegalnymi.

Elektronika i magnesy.

W laptopach korzysta się z magnesów do gromadzenia danych na przykład na nośnikach pamięci. Magnesy zmieniają kierunek tworzywa magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które następnie reprezentują binarne dane. Później komputer rozpoznaje kierunek ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i przetwarza je na dane rozpoznawalne dla każdego użytkownika. W miniaturowych głośnikach , które spotykasz w laptopach, telewizorach , a także radiach też używa się magnesów. Wewnątrz głośnika cewka z drutu i magnes zmieniają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy dają nam bogaty repertuar wykorzystań w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, zarazem silniki elektryczne wyzyskują magnesy do przemiany elektrycznej energii ponownie w energię mechaniczną. W czasie odzysku elektromagnesy w podnośnikach chwytają , a także przesuwają wielkie elementy metalu, a poszczególne ważą tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do izolowania przydatnych rud metali od pokruszonej skały. W spożywczym przetwórstwie owe magnetyczne separatory wykluczają małe kawałki metalu z nasion oraz różnych drobnoziarnistych lub płynnych produktów spożywczych. Hodowcy bydła wykorzystują magnesy do wyłapywania fragmentów metalu, które na przykład krowy potrafią zjeść w czasie wypasu. Krowa zjada magnes razem z pożywieniem. To wcale nie jest kawał. Magnes przemieszczając się przez system trawienny zwierzęcia wyłapuje cząsteczki metalu.

Medycyna i zdrowie.

Magnesy znajdują się w poszczególnych często eksploatowanych urządzeniach leczniczych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Stosują one mocne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, stosując sygnał do stworzenia wyraźnego, szczegółowego obrazu kości, narządów oraz innych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest bardzo skuteczny - tysiące razy mocniejszy niż typowe magnesy kuchenne. Szczególnym przeznaczeniem medycznym magnesów jest leczenie nowotworów. Lekarz wstrzykuje wrażliwy magnetycznie płyn w obręb nowotworu , a potem używa silnego magnesu do wyzwalania energii cieplnej w okolicy zarażonej. Wysoka temperatura zabija komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych narządów.

W domu.

Chociaż możliwe, że jest to dla Was nie widoczne, ale w zwykłym domu odnajdziecie sporo magnesów. Magnesy na lodówce trzymają papiery, otwieracze do butelek tudzież osobiste małe przedmioty zawieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny stosuje igłę magnetyczną, żeby pokazać drogę na północ. Ciemny pasek magnetyczny z odwrotnej strony karty kredytowej zapisuje dane w taki sam sposób, jak dysk twardy komputera. Odkurzacze, blendery , a także pralki posiadają silniki elektryczne, które funkcjonują dzięki użyciu magnesu. Magnesy odnajdziecie w telefonach, dzwonkach do drzwi również w modelach samochodów. Świat dookoła nas jest cały pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, lecz nasz serwis https://xmag.pl nie wspiera już przeglądarki Internet Explorer. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube