loading...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, jednak dopiero dzisiaj faktycznie uznawane w grze o naszą Planetę.

Mnóstwo elektrowni wykorzystuje ruch magnesów do przekształcania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną będąc idealnym rozstrzygnięciem dla przemysłu z uwagi na praktyczną budowę, jednak też na naturalny profil produkcji energii. Zespolona energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z przewodu miedzianego pobudza przemieszczanie się elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Wypada pamiętać, że generator elektryczny wykorzystujący efekt indukcji magnetycznej nie "tworzy" zawsze znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, a jedynie go "porusza". Da się to to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, jednak nie "wytwarza" wody w rurach.

Czytelność struktury projektu powoduje, iż umiesz sam zrobić generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, które zdobędziesz w sklepie lub chowasz w swoim rodzinnym warsztacie. Wykonanie takiego generatora to przyjemny test, który jest sposobem na pokazanie mocy generatorów magnetycznych. Konieczne produkty to rurka z budulca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Zasadniczym elementem jest magnes, średnicą odpowiadający średnicy sporządzonej rurki (nie musi być owalny byleby nie był zbyt mały). Kilka metrów osłoniętego drutu miedzianego (porcja zależy od wielkości rurki). Wręcz ścinek sztywnej tektury, izolacyjna taśma oraz niewielka żarówka LED.

Z tekturki należy wyciąć dwa otoki tak żeby można je było zamocować na tulei. Otoki trzeba zamontować około 25 mm od siebie zostawiając jednocześnie blisko 10 mm na obu stronach rurki. Taką konstrukcję owinąć taśma izolacyjną pomiędzy otokami z tektury i na zewnętrznych stronach tulei. Później przewód miedziany owinąć dookoła tulei pomiędzy otokami z tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zostawiając kilka centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, zwisających luźno, aby można było następnie podłączyć do nich nasz źródło światła. Przymocowując żarówkę pozostałości kabli można najprościej owinąć wokół siebie i dodatkowo ochronić taśmą izolacyjną tak aby żarówka stanowiła jednolitą całość z poprzednio gotowym prefabrykatem w formie cewki na którym nakręciliśmy izolowany drut. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Teraz zamykamy końcówki rurki i w ten sposób generator prądu jest gotowy. Teraz wystarczy całość uruchomić, na przykład potrząsając ręką, istotne by magnes wewnątrz rurki przemieszczał się z jednego krańca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w naszym ćwiczeniu generator wprawiamy w ruch siłą własnych mięśni. To samo dzieję się kiedy podłączymy dynamo na rowerowym kole. Własne mięśnie uruchamiają rower, natomiast koło roweru kręci dynamem, dynamo w efekcie wytwarza niezbędny prąd potrzebny do uruchomienia oświetlenia. Na tej podstawie funkcjonują też latarki z dynamem, które przeważnie uruchamiamy przy zastosowaniu korbki ładując taką metodą akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich sprawnie można zmienić na siłę wody, wiatru lub morskich fal.

Jasne, że techniki produkujące , wykorzystując tą procedurę, duże porcje energii elektrycznej są znacznie bardziej złożone, lecz co do istoty pracują identycznie niczym nasz eksperymentalny mini generator magnetyczny wyprodukowany w domowych warunkach.

Namawiamy wypróbować by naocznie ocenić i w ten sposób zaprezentować innym jak nietrudno jest zabiegać o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza strona https://xmag.pl już nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube