loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, lecz dopiero dzisiaj naprawdę uznawane w walce o naszą przyszłość.

Niemało elektrowni wyzyskuje ruch magnesów do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną stając się tym samym idealnym rozwiązaniem dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję, jak i na zdrowy charakter otrzymywanej energii. Spięta energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego pobudza przemieszczanie się elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Wypada zapamiętać, że generator elektryczny wykorzystujący efekt indukcji magnetycznej nie "czyni" nieustannie znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, a tylko go "porusza". Można to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, ale nie "tworzy" wody w rurach.

Zrozumiałość konstrukcji daje ci takie możliwości, iż umiesz sam stworzyć generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, które zdobędziesz w sklepie albo chowasz w osobistym rodzinnym warsztacie. Stworzenie takiego generatora to przyjemny test, który jest kluczem na wykazanie zdolności generatorów magnetycznych. Potrzebne surowce to tuleja z budulca, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Magnes, średnicą odpowiadający średnicy sporządzonej rurki (nie potrzebuje być okrągły czy kulkowy byleby nie był zbyt drobny). Trochę metrów otulonego drutu miedzianego (ilość zależna jest od średnicy tulei). Faktycznie skrawek sztywnej tektury, izolacyjna taśma plus niewielkiej mocy żarówka LED.

Z kartonu trzeba wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak aby można je było przyczepić na rurce. Otoki powinno się przymocować około 25 mm od siebie zostawiając dodatkowo orientacyjnie 10 mm na obu końcach tulei. Taką konstrukcję owinąć taśma izolacyjną między kawałkami tektury oraz na zewnętrznych stronach tulei. Później drut miedziany zawinąć wokół rurki pomiędzy elementami tektury, od 1000 do 2000 razy, pozostawiając parę centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, zwisających luźno, by można było następnie podłączyć do nich nasz źródło światła. Mocując żarówkę odnóżki kabli wystarczy zwyczajnie opleść dookoła siebie i zabezpieczyć taśmą izolacyjną tak aby żarówka składała się na nierozerwalną całość z uprzednio gotowym pojemnikiem na którym nakręciliśmy drut. Wewnątrz rurki lokujemy magnes. Teraz zatykamy końcówki rurki i w ten sposób generator prądu jest skończony. Teraz wystarczy urządzenie uruchomić, na przykład potrząsając ręką, w taki sposób by magnes w środku rurki poruszał się z jednego końca na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w tym ćwiczeniu generator uruchamiamy energią własnych mięśni. To samo dzieję się kiedy włączymy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie uruchamiają rower, zaś koło roweru porusza dynamem, dynamo w efekcie produkuje niezbędny prąd nieodzowny do uruchomienia oświetlenia. Na niniejszej podstawie funkcjonują także lampy z dynamem, które zazwyczaj uruchamiamy przy zastosowaniu korbki ładując tą metodą akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich sprawnie można zamienić na siłę wody, wiatru bądź fal morskich.

Jasne, że techniki produkujące w ten sposób ogromne ilości energii elektrycznej są o wiele bardziej wyszukane, lecz co do podstawy funkcjonują identycznie jak nasz mały generator magnetyczny wyprodukowany w gospodarskich warunkach.

Polecamy doświadczyć by samodzielnie ocenić i zaprezentować innym jak prosto jest zabiegać o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasz firmowy serwis https://xmag.pl nie obsługuje Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube