loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, jednak dopiero dzisiaj rzeczywiście cenione w walce o naszą przyszłość.

Niemało elektrowni stosuje ruch magnesów do przemieniania energii kinetycznej oraz magnetycznej w prąd elektryczny. Poprzez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną będąc doskonałym rozwiązaniem dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną budowę, jednak też na naturalny charakter otrzymywanej energii. Połączona energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z drutu miedzianego pobudza przepływ elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Wypada pamiętać, iż generator elektryczny wykorzystujący efekt indukcji magnetycznej nie "tworzy" zawsze obecnego w przewodniku ładunku elektrycznego, a wyłącznie go "porusza". Da się to to przyrównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, jednak nie "tworzy" wody w rurach.

Prostota struktury projektu sprawia, że umiesz osobiście stworzyć generator magnetyczny ewentualnie dynamo magnetyczne z produktów, jakie dostaniesz w hipermarkecie albo masz w własnym domowym składziku. Stworzenie takiego generatora to przyjemny test, który jest sposobem na wykazanie mocy generatorów magnetycznych. Konieczne materiały to rurka z budulca, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Niezbędny jest magnes, wielkością przystający do średnicy stworzonej rurki (nie musi być kulką czy owalem byleby nie był za mały). Niewielka ilość izolowanego przewodu miedzianego (porcja uzależniona jest od wielkości tulei). Taśma izolacyjna, kawałek tektury plus niewielkiej mocy żarówka LED.

Z tekturki potrzeba wyciąć dwa otoki tak żeby można je było zamocować na rurce. Pierścienie trzeba umieścić około 25 mm od siebie zostawiając dodatkowo blisko 10 mm na obu stronach tulei. Wszystko otulić taśma izolacyjną między kawałkami kartonu oraz na zewnętrznych krawędziach rurki. Następnie drut miedziany owinąć wokół pojemnika między kawałkami tektury, od 1000 do 2000 razy, zostawiając kilka centymetrów końcówek przewodu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, aby była możliwość następnie dołączyć do nich nasz źródło światła. Przymocowując żarówkę końcówki kabli wystarczy najprościej owinąć wokół siebie i dodatkowo ochronić taśmą izolacyjną oczywiście po to by żarówka stanowiła jednolitą całość z poprzednio gotowym prefabrykatem w formie cewki na którym zawinęliśmy izolowany drut. W zbiorniku deponujemy magnes. Teraz ryglujemy końcówki pojemnika i generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to całość wprawić w ruch, istotne by magnes w środku rurki poruszał się z jednego krańca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w tym ćwiczeniu generator uruchamiamy energią własnych mięśni. To samo dzieję się kiedy włączymy dynamo na rowerowym kole. Własne mięśnie poruszają rower, zaś koło roweru porusza dynamem, dynamo w efekcie generuje potrzebny prąd konieczny do włączenia oświetlenia. Na owej podstawie działają też latarki z dynamem, które zwykle uruchamiamy przy użyciu korbki ładując w tenże sposób akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich sprawnie można zamienić na siłę wiatru, wody czy morskich fal.

Naturalnie technologie dostarczające w taki sposób duże porcje mocy elektrycznej są o wiele bardziej złożone, jednak co do podstawy pracują identycznie jak nasz własny mały generator magnetyczny wyprodukowany w domowych realiach.

Polecamy wypróbować by samodzielnie ocenić , a także zaprezentować innym jak łatwo jest zabiegać o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, lecz nasza strona https://xmag.pl już nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Zaktualizuj przeglądarkę na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube