loading...

Co to jest magnes stały?

Skonstruowane pod koniec poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym niedrogim rodzajem magnesu stałego. Ich skuteczność, drobny wymiar oraz niski koszt zapewniły gwałtowny rozwój w technice audio, w architekturze silników elektrycznych i wielu innych branżach.

Magnesy neodymowe zbudowane są ze konglomeratu zwanego NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalowych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im produkować mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, lecz pola magnetyczne są tak skuteczne, że daje się produkować naprawdę drobne magnesy, a mniejsze magnesy są w finalnym rozrachunku tańsze.

Podobnie niczym w wypadku innych silnie magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są łamliwe, zatem dodaje się im specjalną osłonę ochronną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, bądź szczególnie plastycznego budulca, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe powstają w bogatych kategoriach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to do skuteczności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie potrzebują osobnego, wolnego od metalu wnętrza. Urządzenia te posiadają magnesy, które pracują z siłą mniej więcej 3 Tesli.

Wszelkie produkty ferromagnetyczne gubią przydany magnetyzm w efekcie ogrzewania; temperaturę, w jakiej tracą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy gubią swoją siłę w szczycie temperatur od 80 stopni C do 230 oC w zależności od gatunku magnesu. Choć graniczna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest jednak niższa niż przy podobnych parametrach wielu innych produktów magnetycznych.

Magnesy neodymowe umożliwiły stworzenie specjalistycznych słuchawek dousznych. Aby niewielka wkładka słuchawkowa miała wystarczającą skuteczność, by dźwięk brzmiał doskonale, magnesy w przetwornikach audio żądają silnego pola magnetycznego. Chociaż słuchawki douszne istniały przed magnesami neodymowymi, nie nadawały się jednak do odsłuchu o wysokiej jakości. Mały rozmiar plus odpowiednia wyrazistość oddawanego dźwięku wkładek dousznych zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Wiele wdrożeń neodymowego magnesu wymyślili Hobbyści. Są stosowane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w silnikach elektrycznych, które wyręczają napędy spalinowe w modelach samolotów, łodzi oraz w innych pojazdach. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze modele neodymowych magnesów generują określone zagrożenia, o jakich należałoby wiedzieć. Dwa magnesy potrafią przybliżyć się nawzajem z odpowiednią siłą, żeby się roztrzaskać lub nawet złamać palce, jeżeli ręka znajdzie się na linii ich przybliżania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy potrafią ścisnąć przewód pokarmowy, sprawiając ucisk oraz mocne obrażenia. Silne pola magnetyczne potrafią zakłócać pracę rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest jednocześnie dostatecznie silne, aby skasować informacje z nośnika na przykład z dysku bądź z paska magnetycznego karty kredytowej. Większe gabarytowo magnesy neodymowe nie powinny być wysyłane drogą lotniczą ponieważ mogą utrudniać działanie nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasz serwis https://xmag.pl już nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube