loading...

Magnes neodymowy - cóż to jest?

Odkryte pod koniec minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym osiągalnym typem magnesu stałego. Ich moc, drobny gabaryt oraz niski koszt umożliwiły gwałtowny postęp w technice audio, w architekturze silników elektrycznych i wielu innych zakresach.

Magnesy neodymowe zbudowane są ze konglomeratu zwanego NdFeB - neodym, żelazo oraz bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im wytwarzać mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, lecz magnetyczne pola są tak mocne, że wystarczy tworzyć bardzo niewielkie magnesy, zaś subtelniejsze magnesy są w ostatecznym rachunku tańsze.

Identycznie niczym w wypadku pozostałych silnie magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są chrupkie, dlatego wzbogaca się je o specyficzną osłonę ochronną z trwalszego metalu, takiego jak nikiel, bądź mocno sprężystego materiału, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe powstają w rozmaitych mutacjach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to do zdolności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które potrzebują osobnego, wolnego od metalu wnętrza. Urządzenia te mają magnesy, które funkcjonują z energią blisko 3 Tesli.

Wszystkie produkty ferromagnetyczne gubią własny magnetyzm w rezultacie nagrzewania; temperaturę, w której niszczą macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe zatracają swoją siłę w obszarze temperatur od 80 stopni C do 230 oC i jest to zależne od gatunku magnesu. Wprawdzie graniczna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest wszak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu pozostałych produktów magnetycznych.

Neodymowe magnesy zapewniły skonstruowanie profesjonalnych słuchawek dousznych. Żeby miniaturowa wkładka słuchawkowa wykorzystywała właściwą moc, aby dźwięk rozbrzmiewał dobrze, magnesy w przetwornikach audio potrzebują dużego pola magnetycznego. Chociaż słuchawki douszne istniały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie przydawały się jednak do odsłuchu o doskonałej jakości. Mały wymiar plus dobra wyrazistość przetwarzanego dźwięku wkładek dousznych przyczyniły się do ekspansji odtwarzacza MP3.

Niemało pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu wymyślili Hobbyści. Są stosowane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w silnikach elektrycznych, które wymieniają napędy spalinowe w modelach samolotów, łodzi oraz w innych pojazdach. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze gatunki neodymowych magnesów powodują określone niebezpieczeństwa, o których trzeba wiedzieć. Dwa magnesy mogą przybliżyć się wzajemnie z odpowiednią energią, żeby się roztrzaskać czy nawet połamać palce, jeżeli dłoń będzie akurat na drodze ich przybliżania. W wypadku połknięcia, dwa magnesy mogą zdusić przewód pokarmowy, sprawiając ucisk oraz niebezpieczne obrażenia. Silne pola magnetyczne mogą zakłócać pracę rozruszników serca. Są także odpowiednio mocne, aby skasować informacje z nośnika na przykład z dysku lub z paska magnetycznego karty kredytowej. Większe magnesy neodymowe nie powinny być przesyłane transportem lotniczym ponieważ potrafią upośledzać pracę nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasz firmowy serwis https://xmag.pl już nie wspiera IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube