loading...

Magnes trwały - cóż to takiego?

Odkryte na w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym dostępnym typem magnesu stałego. Ich siła, mały rozmiar i niski koszt zainicjowały gwałtowny postęp technik audio, w budowie motorów elektrycznych oraz wielu innych obszarach.

Magnesy neodymowe zbudowane są ze konglomeratu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalowych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im produkować silne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, jednak magnetyczne pola są tak niezwykle mocne, że można budować bardzo małe magnesy, a przecież drobniejsze magnesy są w końcowym rachunku tańsze.

Podobnie niczym w wypadku pozostałych silnie magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są kruche, więc wzbogaca się je o dodatkową osłonę ochronną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, czy szczególnie elastycznego budulca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe powstają w bogatych kategoriach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do zdolności magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie potrzebują osobnego, wolnego od metalu lokum. Maszyny takie wykorzystują magnesy, które pracują z siłą blisko 3 Tesli.

Jakiekolwiek produkty ferromagnetyczne tracą przydany magnetyzm w wyniku nagrzewania; temperaturę, w której niszczą swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe tracą własną wytrzymałość w obszarze temperatur od 80 stopni C do 230 oC a uzależnione jest to od typu magnesu. Choć najniższa temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest przecież niższa niż przy podobnych parametrach wielu innych wyrobów magnetycznych.

Magnesy neodymowe pozwoliły na skonstruowanie profesjonalnych słuchawek dousznych. Żeby niewielka wkładka słuchawkowa wykorzystywała właściwą skuteczność, by dźwięk rozbrzmiewał doskonale, magnesy w przetwornikach audio żądają silnego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie wystarczały jednak do odsłuchu o idealnej klasie. Mały gabaryt i dobra wyrazistość przetwarzanego dźwięku wkładek dousznych wiele wniosły do ekspansji odtwarzacza MP3.

Wiele zastosowań neodymowego magnesu mają na koncie Hobbyści. Są wykorzystywane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w napędach elektrycznych, które zastępują napędy spalinowe w projektach samolotów, łodzi i w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze modele neodymowych magnesów powodują pewne zagrożenia, o których należałoby wiedzieć. Dwa magnesy potrafią przysunąć się nawzajem z wystarczającą siłą, by się roztrzaskać lub nawet połamać palce, jeżeli ręka znajdzie się na drodze ich przybliżania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy potrafią zmiażdżyć przewód pokarmowy, sprawiając ból , a przede wszystkim mocne obrażenia. Intensywne pola magnetyczne mogą zakłócać funkcjonowanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także wystarczająco silne, by skasować dane z nośnika na przykład z dysku lub z paska magnetycznego karty kredytowej. Większe neodymowe magnesy nie powinny być przesyłane drogą powietrzną gdyż mogą utrudniać pracę nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, lecz nasz serwis https://xmag.pl nie wspiera już IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube